UWAGA! Dołącz do nowej grupy Sławków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Zakłady Wyrobów Metalowych


Zakłady Wyrobów Metalowych S.A. w Sławkowie to firma zajmująca się produkcją elementów metalowych, zaś w jej struktury wchodzi kapitałowa grupa Poland Alloys sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach.

Specjalizuje się w wytwarzaniu wyrobów ze stali zimnowalcowanej, co czyni ją istotnym graczem na rynku branży metalowej.

Historia

Historia założenia fabryki drutu w Sławkowie sięga 9 listopada 1850 roku, kiedy to pruski przedsiębiorca Johann Michael Zeitler postanowił nabyć prawo użytkowania wieczystego terenów nad Białą Przemszą. Grunty te leżały w obrębie wsi Krzykawka, w miejscu znanym jako osada młynarska „Marianka”. Już 31 lipca 1851 roku uzyskał on oficjalne zezwolenie na założenie fabryki drutu.

Produkcja rozwijała się dynamicznie, a w 1853 roku zakład stał się miejscem pracy dla 40 stałych pracowników. Zaledwie kilka miesięcy później, 7 kwietnia 1853 roku, Rada Administracyjna Królestwa Polskiego zgodziła się na zmianę nazwy terenu, na którym znajdowała się fabryka, na „Michałów pod miastem Sławkowem”.

Oprócz drutu cięgnionego, w miarę upływu lat w fabryce zaczęto produkować również gwoździe, śruby oraz łańcuchy. Na przełomie lat 60. XIX wieku uruchomiono tu prawdopodobnie piec do wytopu żelaza, co znacznie wzbogaciło asortyment produktów. Wysoka jakość wytwarzanych wyrobów została dostrzegła przez Komisję Warszawską, która w 1872 roku zakwalifikowała wyroby fabryki Zeitlera do udziału w Wystawie Technicznej odbywającej się w Moskwie.

Rok 1881 przyniósł fabryce dodatkowe sukcesy – zatrudnienie wzrosło do 90 osób, a roczna produkcja osiągnęła wartość 100 tys. rubli. Prawdziwy rozkwit zakładu miał jednak miejsce w latach 90. XIX wieku, kiedy bracia Schein (Szajn) z Będzina przejęli jego zarząd. W przeddzień I wojny światowej fabryka zatrudniała już 500 pracowników.

Okres międzywojenny to czas dalszego rozwoju, gdzie liczba zatrudnionych osiągnęła 1000 osób, a miesięczna produkcja przekraczała 1600 ton. Nawet w trakcie wielkiego kryzysu zakład zdołał utrzymać się na rynku, pozyskując zamówienia z zagranicy. Odbiorcami były kraje takie jak Brazylia, Argentyna (druty ocynkowane), Afryka Środkowa (gwoździe), Finlandia, Norwegia (drut kolczasty) oraz Związek Radziecki (druty żarzone).

W latach 30. XX wieku firma podpisała umowę ze Związkiem Elektrowni Okręgu Radomsko-Kieleckiego na wyłączną dostawę kabli oraz drutów miedzianych, a także produkowała liny stalowe niezbędne dla górnictwa węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim i województwie śląskim.

W trakcie II wojny światowej, od 1939 do 1945 roku, zakład znalazł się pod zarządem niemieckim. Po jej zakończeniu, w 1946 roku, fabryka została przejęta przez skarb państwa. Do końca 1953 roku funkcjonowała jako „Zakłady Wyrobów z Drutu”, a w kolejnych latach, od 1954 do 1994 roku, jako „Fabryka Wyrobów Metalowych”.

W 1994 roku przedsiębiorstwo państwowe przekształcono w spółkę akcyjną pod nazwą Zakłady Wyrobów Metalowych S.A. a w 2010 roku majątek zakładu został wniesiony do przedsiębiorstwa Matserwis Sp. z o.o.

Przypisy

  1. Konsens Administracyjny dla J.M. Zeitlera na założenie fabryki drutu, pismo z 19.12.1851 r., Archiwum Miejskie w Sławkowie.

Oceń: Zakłady Wyrobów Metalowych

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:18