Bronisław Grudziński, urodzony 4 lutego 1911 roku w Sławkowie, to postać, która zapisała się w historii jako oficer Wojska Polskiego. Jego zasługi obejmują m.in. udział w obronie Westerplatte, co czyni go jednym z bohaterów tamtych dramatycznych wydarzeń.
Śmierć Bronisława Grudzińskiego miała miejsce 4 stycznia 1992 roku, również w Sławkowie, gdzie przez wiele lat prowadził swoje życie oraz działalność. Jego historia to przykład poświęcenia i odwagi w obliczu trudnych czasów, które nadeszły w wyniku II wojny światowej.
Życiorys
Bronisław Grudziński, syn Stanisława i Marii z domu Ficińskiej, był najmłodszy z pięciorga rodzeństwa. Swoją edukację zakończył po ukończeniu siedmiu klas szkoły powszechnej. W marcu 1933 roku został powołany do służby wojskowej, gdzie rozpoczął swoją karierę w 2 Pułku Piechoty Legionów w Sandomierzu. Już w październiku tego samego roku rozpoczął kurs w szkole podoficerskiej, który zakończył z sukcesem w marcu 1934, uzyskując stopień kaprala. Następnie pozostał w wojsku jako zawodowy podoficer.
Na Westerplatte przybył 17 marca 1939 roku, gdzie brał udział w umacnianiu tej strategicznej placówki w sierpniu 1939. W trakcie jej obrony był dowódcą wartowni numer 2, a w boju odniósł kontuzję. Po niepowodzeniach wojennych dostał się do niewoli jenieckiej, w której przebywał aż do lutego 1945 roku. Po zakończeniu tej trudnej sytuacji wrócił do rodzinnego Sławkowa.
W czerwcu 1945 roku Grudziński wstąpił do Wojska Polskiego, gdzie służył w 16 Dywizji Artylerii Przeciwpancernej w Katowicach. Jego wojskowa kariera kontynuowała się, gdy w lutym 1946 roku został przeniesiony do 3 Brygady Pancernej w Opolu. W tym czasie otrzymał awans na stopień sierżanta. W październiku 1948 roku przeniesiono go do 6 Pułku Czołgów we Wrocławiu, gdzie objął stanowisko szefa kompanii szkolnej. Niestety ze względu na zły stan zdrowia w grudniu 1949 roku, w stopniu starszego sierżanta, przeszedł w stan spoczynku.
Po zakończeniu służby wojskowej Bronisław Grudziński pracował jako referent oraz magazynier w Zakładach Wyrobów z Drutu w Sławkowie, gdzie pozostawał aż do 1966 roku, kiedy to przeszedł na rentę inwalidzką. Był aktywnym członkiem Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. W 1989 roku otrzymał nominację na stopień podporucznika. Zmarł, a jego ostatnie pożegnanie miało miejsce 7 stycznia 1992 roku na cmentarzu parafialnym w Sławkowie.
Ordery i odznaczenia
Bronisław Grudziński, osobistość łącząca w sobie zasługi w dziedzinie wojska i społeczności lokalnej, został uhonorowany wieloma odznaczeniami, które odzwierciedlają jego oddanie i poświęcenie.
- krzyż srebrny Orderu Virtuti Militari,
- medal Zwycięstwa i Wolności 1945 (1946),
- odznaka Grunwaldzka (1946),
- medal „Za udział w wojnie obronnej 1939” (1981),
- odznaka honorowa „Za zasługi dla Miasta Gdańska” (1984).
Życie prywatne
Bronisław Grudziński, człowiek znany ze swojego dorobku, w dniu 17 listopada 1947 roku w Sławkowie zawarł związek małżeński z Ireną Janik. Ich życie rodzinne obfitowało w radości oraz wyzwania, a para doczekała się dwóch synów, którzy stali się ważną częścią ich historii.
Upamiętnienie
W filmie Westerplatte z 1967 roku, który został wyreżyserowany przez Stanisława Różewicza, można zobaczyć niezwykłą interpretację postaci kpr. Bronisława Grudzińskiego. W tę rolę wcielił się znany aktor Tadeusz Pluciński, który w mistrzowski sposób oddał charakter tej postaci.
Przypisy
- WESTERPLATTE [online], FilmPolski [dostęp 11.04.2019 r.]
- Bronisław Grudziński - Portal miasta Sławków [online], www.slawkow.pl [dostęp 11.04.2019 r.]
- a b c Westerplatte - Biogramy westerplatczyków [online], www.westerplatte.pl [dostęp 11.04.2019 r.]
- Znak Pamięci. Klub Szkół Westerplatte
Oceń: Bronisław Grudziński