Kaplica św. Jakuba, znana w powszechnym obiegu jako kościółek św. Jakuba, znajduje się w malowniczej miejscowości Sławków. Jej lokalizacja przy ul. Świętojańskiej czyni ją łatwo dostępną dla odwiedzających.
Historia
Na początku tego fascynującego miejsca, w tym samym miejscu istniały zabudowania kościoła pod wezwaniem św. Jana oraz klasztor duchaków, które zostały ufundowane w roku 1298 przez biskupa Jana Muskatę. Niestety, te historyczne obiekty zostały zniszczone w 1455 roku, kiedy nieopłaceni żołdakowie morawscy oraz polscy, pod dowództwem Jerzego Stosza z Olbrachtowic i Jana Świeborowskiego, zaatakowali teren.
Pomimo tragicznego końca pierwotnych zabudowań, miejsce to, z racji swojego poświęcenia pod budowę nowej świątyni, pozostało niezagospodarowane przez kilka następnych stuleci. Dowody na ten stan rzeczy można zobaczyć jeszcze na planie miasta z 1823 roku.
Warto dodać, że kaplica została ufundowana w 1827 roku przez burmistrza Sławkowa oraz przedsiębiorcę górniczego — Jakuba Kubiczka, głównego właściciela kopalni galmanu „Kozioł”. Architektura budowli, wykonana z kamienia i pokryta tynkiem, ma formę prostokąta z wciętą półkolistą apsydą oraz czworoboczną kruchtą.
Pod kaplicą znajduje się krypta, prawdopodobnie będąca pozostałością po wcześniejszych zabudowaniach kościelnych. Konstrukcja kościoła przykryta jest dachem siodłowym pokrytym blachą, zakończonym elegancką sześcioboczną sygnaturką. Z tym budyneczkiem związany jest także lokalny zwyczaj dzwonienia podczas burzy, w celu odpędzenia chmur.
Na stropie wewnętrznym, który niegdyś był bogato polichromowany, do dziś zachowały się jedynie fragmenty malowideł. Oprócz tego, we wnętrzu kaplicy znajduje się neogotycki ołtarzyk z obrazem św. Jakuba, który przypuszczalnie został wykonany w 1828 roku. Uwagę przyciąga także XVIII-wieczny obraz Matki Boskiej Różańcowej, osadzony w rokokowej ramie. W roku 1910 drewniane ogrodzenie zostało zastąpione murowanym parkanem, który wyposażono w żelazną bramę.
Kaplica należy do rzymskokatolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie. Interesującym wydarzeniem była nieudana próba przejęcia jej przez wyznawców tworzącego się w Sławkowie Kościoła Polskokatolickiego, która miała miejsce 22 października 1957 roku. Wówczas delegat parafii polskokatolickiej w Bolesławiu bezskutecznie domagał się od sekretarza Prezydium Okręgowej Rady Narodowej przekazania kluczy do kaplicy.
Z inicjatywy ks. Józefa Mruczkowskiego, w 1973 roku kaplica przeszła remont, który obejmował wymianę pokrycia dachowego.
Przypisy
- A. Malinowska: O burzy i dzwonku z kościółka św. Jakuba, Kurier Sławkowski 7-8/2015 r., s. 12.
- Z. Matuszczyk: W czasach niewoli narodowej, w. F. Kiryk (red.): Dzieje Sławkowa, Kraków, s. 218.
- S. Orłowski: Po drugiej wojnie światowej, w. F. Kiryk (red.): Dzieje Sławkowa, Kraków, s. 562, 565.
- Plan Miasta Narodowego Sławkowa w Województwie Krakowskiem – Obwodzie Olkuskim sytuowanego, wymierzony i zrysowany w 1823 r. przez Mar. Potockiego, Archiwum Miejskie w Sławkowie.
- Wykaz wpisanych obiektów do rejestru zabytków w okresie od 01.01.1999 r. do 16.04.2021 r. wkz.katowice.pl [dostęp 16.04.2021 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":
Kapliczka św. Rozalii w Sławkowie | Kościół św. Mikołaja w Sławkowie | Kaplica św. Marka w Sławkowie | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w SławkowieOceń: Kaplica św. Jakuba w Sławkowie