Kaplica św. Marka w Sławkowie to niezwykle ciekawy obiekt, który zdobi cmentarz sławkowski, a swój powstały w pierwszej połowie XIX wieku charakter zawdzięcza staranności wykonania oraz bogatej historii. Jej konstrukcja opiera się na solidnym kamieniu i jest otynkowana, co dodaje jej nie tylko estetyki, ale i trwałości.
Przed powstaniem obecnej konstrukcji, miejsce to gościło drewnianą kaplicę, która według źródeł historycznych była znana już w 1602 roku jako kaplica, która „na przedmieściu” (in suburbio) się znajdowała. Prawa wezwania do św. Marka Ewangelisty nadano kaplicy cmentarnej już w 1746 roku, co podkreśla jej znaczenie w lokalnej tradycji religijnej.
Architektonicznie, obecna kaplica ma kształt prostokąta, zakończony półkolistą apsydą oraz czworoboczną kruchtą. Dach pokryty blachą siodłową wieńczy sześcioboczna sygnaturka. Wnętrze zachwyca bogatą polichromią, która powstała na przełomie XIX i XX wieku. Wśród artystycznych detali można zobaczyć iluzje plastyczne w postaci malowanych podziałów pilastrowych i draperii, a także fryz zdobiony czaszkami i piszczelami, które nadają miejscu charakterystyczny klimat. Na sklepieniu widnieje plafon z Grupą Ukrzyżowania w towarzystwie dusz czyśćcowych, co dodatkowo potęguje duchowy nastrój tego miejsca.
Wnętrze kaplicy skrywa również najstarszy dzisiaj ołtarz w Sławkowie, wywodzący się z 1632 roku. Ołtarz to dzieło o niewiadomym pochodzeniu, malowane na czarno, z czterema kolumienkami, które oddzielają nisze muszlowe zawierające figurki świętych Dziewic. W centralnej części retabulum umieszczono nowy obraz św. Marka, który zastąpił wcześniejszy obraz z XIX wieku, a oryginalny malunek Hołdu Trzech Króli przeniesiono do predelli.
Dodatkowo, wraz z kostnicami wkomponowanymi w mur cmentarny, które pochodzą z 1839 roku, kaplica została wpisana do rejestru zabytków w dniu 3 lipca 1981 roku pod nr 1248/81. Obiekt ten, jako istotny element lokalnej kultury i historii, należy do parafii rzymskokatolickiej Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie, co nie tylko podkreśla jego znaczenie sakralne, ale także historyczne dla społeczności lokalnej.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
- Wykaz wpisanych obiektów do rejestru zabytków w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 16 kwietnia 2021 r. [dostęp 16.04.2021 r.]
- Z. Noga: W okresie nowożytnym, w: F. Kiryk (red.), Dzieje Sławkowa, Kraków 2001 r., s. 155.
- J. Liszka: Przydrożni świadkowie historii, Bukowno 1995 r., s. 176.
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie | Kaplica św. Jakuba w Sławkowie | Kapliczka św. Rozalii w Sławkowie | Kościół św. Mikołaja w SławkowieOceń: Kaplica św. Marka w Sławkowie